Aurelija_Ieva_Druviete

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) šī gada 28. – 29. oktobrī organizē augsta līmeņa starptautisku konferenci “Medijpratība. Ceļakartes.”. Tā notiks UNESCO Pasaules medijpratības un informācijas pratības nedēļas ietvaros.

Konferences mērķis ir sekmēt medijpratību Latvijas sabiedrībā, identificēt ceļakartes – priekšlikumus nākotnes soļiem, kā virzīties uz medijpratības stratēģijas izstrādi un īstenošanu Latvijā, kā arī stiprināt sadarbību starp medijpratības jomā strādājošajiem.  

Konferenci organizē NEPLP sadarbībā ar Kultūras ministriju, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Baltijas Mediju izcilības centru, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā un Britu Padomes pārstāvniecību Latvijā. Medijpratības konferenci atklās Valsts prezidents Egils Levits. 

“Medijpratība ir kļuvusi par 21. gadsimta kompetenci, kura ir nepieciešama ikvienam iedzīvotājam, lai spētu pieņemt pamatotus lēmumus gan kā pilsoņiem, gan individuāli, sekmējot dzīves kvalitāti un radot sabiedrisko labumu. Tā ir kompetence, kas ļauj gan piekļūt saturam un izmantot dažādus tehnoloģiskos rīkus, gan to kritiski analizēt, gan pašiem radīt mediju saturu. Medijpratības nozīme ir neatsverama, stiprinot kvalitatīvu informatīvo telpu un demokrātiskas valsts pastāvēšanu it īpaši laikā, kad cīnāmies pret dezinformāciju,” saka NEPLP priekšsēdētāja vietniece un konferences galvenā koordinatore Aurēlija Ieva Druviete.

“Aicinām uz konferenci gan mediju un medijpratības jomas profesionāļus, ekspertus un pētniekus, gan ikvienu interesentu! Esam priecīgi, ka konferencē piedalīsies vadošie pašmāju eksperti un pētnieki, valsts pārvaldes pārstāvji un politikas veidotāji, gan ļoti ievērojami ārvalstu eksperti un pētnieki, kas dalīsies gan ar citu valstu pieredzi medijpratības veicināšanā, gan aktuālajiem pētījumiem un izaicinājumiem šajā jomā,” aicina Aurēlija Ieva Druviete.

Konferencē tiks uzdoti jautājumi:        

  • Kā medijpratība ietekmē valsts un sabiedrības attīstību? 
  • Kādi ir priekšnosacījumi veiksmīgai medijpratības stratēģijas izstrādei un īstenošanai valsts mērogā? 
  • Kā medijpratība palīdz aizsargāt informatīvo telpu un cīnīties pret dezinformāciju? 
  • Kā uzrunāt dažādās sabiedrības grupas un īpaši tās, kas tradicionālos medijus regulāri nelieto vai neuzticas tiem? 
  • Kāda ir mediju un žurnālistu loma medijpratības sekmēšanā? 
  • Kā pētīt medijpratību?           

Tajā piedalīsies:      

  • Iesaistītās puses medijpratības veicināšanā un lēmumu pieņēmēji (tostarp publiskā un nevalstiskā sektora organizācijas, pārstāvji no Kultūras ministrijas, Ārlietu ministrijas, Valsts kancelejas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, valsts amatpersonas u. c.)
  • Vietējie un starptautiskie medijpratības eksperti, pētnieki – tostarp tādi starptautiski atzīti eksperti kā Londonas Ekonomikas un politikas zinātnes skolas Mediju un komunikāciju katedras profesore Sonja Livingstone, Starptautiskā žurnālistu centra pētījumu direktore Jūlija Poseti, medijpratības nacionālā līmeņa koordinatore Īrijā Martina Čepmena, Lielbritānijas mediju regulatora OFCOM vecākā pētniecības vadītāja Vendija Braianta, kā arī pārstāvji no UNESCO, StratCom, Eiropas Raidorganizāciju Regulatoru kopienas, Tamperes Universitātes, LU, RSU u.c.
  • Vietējie un ārvalstu mediju jomas pārstāvji (tostarp no Google un Facebook, Lietuvas Žurnālistikas centra, Igaunijas Žurnālistu asociācijas u.c.) 

Konferences programma: medijpratiba.neplpadome.lv

Padome atzīmē, ka 2021. gada martā Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālā Asambleja apstiprināja Latvijas un citu līdzīgi domājošo valstu virzīto rezolūciju “Globālā mediju un informācijas pratības nedēļa”, kas aicina risināt ar informācijas vidi saistītās problēmas, tajā skaitā dezinformāciju. 

Aicinām reģistrēties konferencei 

Medijpratības konference notiks hibrīda formātā. Konferences norise notiks konferenču zālē “Fantadroms”, kur uzstāsies un diskutēs runātāji, kas piedalīsies klātienē. Savukārt dalībniekiem tajā būs iespēja piedalīties tiešsaistē – Zoom platformā.  

Aicinām interesentus līdz 27.10.2021. reģistrēties konferencei, lai saņemtu Zoom saiti un aktuālo informāciju! 

Konferences tiešraide 28. un 29. oktobrī būs pieejama arī Padomes Facebook kontā un vietnē medijpratiba.neplpadome.lv

Konferences darba valoda: latviešu un angļu, nodrošinot abās valodās sinhrono tulkojumu. 

Medijpratība