Ievērojot to, ka Centrālā vēlēšanu komisija 2020.gada 7.jūlijā ir izsludinājusi Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas un tās noteiktas 2020.gada 29.augustā, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) atgādina, ka saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma 1.panta ceturtajā punktā noteikto gadījumos, ja republikas pilsētas dome vai novada dome tiek atlaista, priekšvēlēšanu aģitācijas periods ir laika posms no vēlēšanu izsludināšanas dienas līdz vēlēšanu dienai.

Priekšvēlēšanu aģitācijas perioda laikā ikvienam elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim ir pienākums ievērot Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktos pienākumus un ierobežojumus. Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma mērķis ir dot iespēju personai paust viedokli un iespēju sabiedrībai saņemt vispusīgu informāciju par deputātu kandidātiem, deputātu kandidātu sarakstiem, politiskajām partijām, politisko partiju apvienībām un vēlētāju apvienībām pirms republikas pilsētas domes vēlēšanām.

Kabeļu operatoru pakalpojumu sniedzējiem ir pienākums ievērot Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma 13.pantā noteikto: “Elektroniskie plašsaziņas līdzekļi, kuri nodrošina ārvalstu elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu retranslāciju Latvijā, līgumā ar attiecīgo ārvalstu elektronisko plašsaziņas līdzekli paredz noteikumu, ka priekšvēlēšanu aģitācijas periodā Latvijā retranslējamās programmās nedrīkst iekļaut aģitācijas materiālus par politiskajām partijām, to apvienībām un vēlētāju apvienībām.”

Tāpat saskaņā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu 24.panta ceturtajā daļā noteikto elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem ir jānodrošina, lai fakti un notikumi raidījumos tiktu atspoguļoti godīgi, objektīvi, ar pienācīgu precizitāti un neitralitāti, veicinot viedokļu apmaiņu, un atbilstu vispārpieņemtajiem žurnālistikas un ētikas principiem. Elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim komentārus un viedokļus jāatdala no ziņām un jānosauc viedokļa vai komentāra autors. Informatīvi dokumentālajos un ziņu raidījumos fakti ir jāatspoguļo tā, lai apzināti nemaldinātu auditoriju. NEPLP norāda, ka saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma 3.panta pirmo daļu slēptā priekšvēlēšanu aģitācija ir aizliegta. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir izdevis “Informatīvo materiālu par priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumiem”, kurā formulētas slēptas priekšvēlēšanu aģitācijas pazīmes. Informatīvais materiāls pieejams šeit.

Ja Saeima ir atlaista vai atsaukta vai republikas pilsētas dome vai novada dome tiek atlaista, vai tiek izsludinātas atkārtotas vēlēšanas, laika posmā no vēlēšanu izsludināšanas dienas līdz vēlēšanu dienai elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem aizliegts izplatīt to personu vadītus raidījumus, sagatavotus komentārus, intervijas un reportāžas, kuras ir pieteiktas par deputātu kandidātiem vai pirms vēlēšanām publiski paziņojušas par savu līdzdalību kādas politiskās partijas, politisko partiju apvienības vai vēlētāju apvienības darbībā.

NEPLP aicina elektroniskos plašsaziņas līdzekļus ievērot Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā un Elektroniskajā plašsaziņas līdzekļu likumā noteikto. Tāpat NEPLP aicina sabiedrību gadījumos, kad tiek konstatēti iespējami priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības pārkāpumi, informēt par to NEPLP.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā lūdzam sazināties ar NEPLP pa tālruni: 67221848 vai, izmantojot elektroniskā pasta adresi: neplpadome@neplpadome.lv.